Obec Betliar
Betliar oficiálne stránky obce
Rovno na obsah Rovno na menu

Vážení návštevníci, vítame Vás na oficiálnej internetovej stránke našej obce. Našim cieľom je, aby ste mali čo najviac informácií o obci Betliar, ktorá patrí medzi strediská cestovného ruchu medzinárodného významu. 

Veterná klamita v Betliari

Katastrálne územie obce Betliar postihla v piatok 15. marca 2013 silná veterná kalamita

VETERNÁ KALAMITA V BETLIARI

 

 


Katastrálne územie obce Betliar postihla silná veterná kalamita

Katastrálne územie našej obce postihla v piatok 15. marca 2013 veterná kalamita nevídaných rozmerov, ktorá poškodila historický park pri kaštieli, zverník i malý park v obci. V historickom parku pri kaštieli Betliar silný vietor polámal a vytrhol s koreňmi približne 450 stromov. Prevažnú väčšinu polámaných drevín tvorili 80–100 –ročné smreky a duby, víchrica zlikvidovala až 80 % smrekov. Park prišiel aj o mimoriadne vzácnu cudzokrajnú drevinu Cypruštek Lawsonov, ktorú vysadil ešte gróf Andrássy. Okrem vývratov v parku boli poškodené aj objekty zverinca, dva mosty a rímsy na vstupnej budove. Vedenie múzea v Betliari zatiaľ škody nevyčíslilo. Do odvolania však, kvôli ohrozeniu – zataraseným chodníkom a skutočnosti, že v okolí kaštieľa je okolo 25 stromov, ktoré visia opreté o susedné stromy a hrozí kedykoľvek ich zrútenie, je prísne zakázaný vstup do parku verejnosti.

V obci víchrica vystrašila najmä obyvateľov Lesnej ulice vedľa chatovej osady, ktorým prírodný živel v piatok ráno doslova zarúbal cestu. Približne desať veľkých stromov padlo do tesnej blízkosti rodinných domov a spôsobilo zátarasu a potrhanie elektrického vedenia. Komunikácia sa tak stala na niekoľko hodín nepriechodnou a neprejazdnou. Veľkým šťastím bolo, že nedošlo ku zraneniu osôb, nebodaj inej tragickej udalosti a že na strechách domov a oplotení pozemkov obyvateľov ulice došlo len k menším škodám. K veľkému ohrozeniu životov a majetku došlo aj napoludnie v strede obce, keď v malom parku spadol topoľ priamo na miestnu komunikáciu na Námestí J. Pavlíka. Strhnuté elektrické vedenie spôsobilo aj dočasnú neprejazdnosť štátnej cesty I. triedy Rožňava – Dobšiná. Takmer v polovici obce nastal dvojdňový výpadok elektrického prúdu. Víchrica spôsobila značné škody aj na majetku obce a to najmä v chatovej osade, keď vyvrátené stromy poškodili niektoré chatky, poškodený bol aj areál na miestnom futbalovom ihrisku. Odstránenie týchto škôd si vyžiada prostriedky z rozpočtu obce.

Víchrica napáchala obrovské škody aj vo zverníku v Betliari, ktorý má svoju tradíciu už od čias Andrássyovcov. Spôsobila v tom čase asi najväčšiu kalamitu na Slovensku - vietor tam vyvrátil až 40 tisíc stromov. Zničili aj plot okolo zverníka. Hrozí aj to, že popadané stromy napadne lykožrút, čím by sa terajšie škody ešte znásobili. Tisíce popadaných stromov tisnú nielen lesníkom do očí slzy.

Takúto spúšť v Betliari si nepamätajú ani deväťdesiatnici. „Je to hotová apokalypsa. Ja mám 92 rokov, narodil som sa tu a v Betliari asi aj zomriem, ale takú spúšť si nepamätám. Je mi do plaču, lebo tie stromy dali niekedy dávno zasadiť Andrássyovci, aby si tu ľudia oddýchli a načerpali pozitívnu energiu, lenže terajší pohľad trhá za srdce,“ povedal pre televíziu dôchodca Ján Poťmák, ktorý o paličke prešiel celý park.

Podobná veľká kalamita postihla našu obec v mesiaci jún 2006, ktorý bol mimoriadne daždivý. Celá dolina pozdĺž Slanej bola dennodenne zalievaná vodou z prudkých lejakov. V závere mesiaca, v dňoch 28. a 29. júna 2006, došlo k mimoriadnym udalostiam, keď prudké prívalové vody z okolitých hôr spôsobili vybreženie miestneho potoka pri malom parku a zaplavenie pivníc občanov na ul. Rožňavskej s následkom škôd na majetku. Prívalové vody, zvlášť na druhý deň 29.6.2006, spôsobili značné škody aj na komunikáciách v parku pri kaštieli. Foto z povodne nájdete v sekcii Fotogaléria na obecnej webstránke. 


Fotografie kalamity

Dátum vloženia: 18. 3. 2013 11:14
Dátum poslednej aktualizácie: 25. 6. 2017 23:44

Aktuálne

Prihlásenie k odberu správ

Dostávajte informácie z nášho webu prostredníctvom SMS a e-mailov

Anketa

Zvoz odpadu

September 2023
Po Ut St Št Pi So Ne
28
29
30 31 1 2 3
4 5 6 7 8
9 10
11 12
13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25
26
27 28 29
30 1

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:1
DNES:144
TÝŽDEŇ:375
CELKOM:618922

Partneri obce

NaturPack - partner obceNebezpečné kozmetické výrobky na trhuOpatrenia - vírus COVID-19

Virtuálny cintorín

mapa cintorína

Reklama

Ubytovanie Slovenský kras

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.

Kalendár zvozu odpadu 2023

SNM - Múzeum Betliar

 

kaštieľ Betliar

Tlačivá pre občanov na jednom mieste

Tlačivá pre občanov na jednom mieste