Návšteva prezidenta SR Andreja Kisku v Betliari

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska na návšteve v Betliari

Andrej KiskaOkres Rožňava, ktorý patrí medzi okresy s dlhodobo najvyššou mierou nezamestnanosti na Slovensku, bol v piatok 25. septembra 2015 cieľom pracovnej cesty prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku. Prezident diskutoval so študentmi Gymnázia P. J. Šafárika, ktoré patrí medzi najlepšie gymnáziá na Slovensku. Navštívil tiež Strednú odbornú školu v Štítniku, ktorá dáva šancu mladým ľuďom bez ukončeného základného vzdelania, aby sa vyučili a zamestnali.

V rámci svojej pracovnej cesty prezident Andrej Kiska poctil svojou návštevou aj našu obec, kde sa popoludní o 14,30 hod. stretol s občanmi a volenými zástupcami našej obce. Prezidenta privítali starosta obce Ľubomír Zatroch a poslankyňa OcZ Mgr. Erika JergováKiska a s básňou o rodnej reči žiaci Základnej školy v Betliari. Pán prezident v besede s volenými zástupcami obce sa živo zaujímal o obyvateľov obce, chcel počuť o súčasných problémoch a perspektívach Betliara. Pán Andrej Kiska urobil zápis do Pamätnej knihy obce, ktorá je prístupná v prípade záujmu k nahliadnutiu na obecnom úrade. Následne mu starosta obce odovzdal malý dar vrátane monografie Betliar. Obraz venoval prezidentovi aj náš výtvarník Milan Kostúr, ktorý je tiež rodákom spod Tatier.

Po ukončení krátkeho stretnutia sa Andrej Kiska prihovoril k občanom na verejnom priestranstve pred budovou obecného úradu a následne odišiel na prehliadku kaštieľa. Počas návštevy kaštieľa Betliar vyjadril Andrej Kiska podporu snahám nového vedeniaKiska o naštartovanie a propagáciu tejto kultúrnej pamiatky. Ako povedal, vie si predstaviť, že by mohla byť dôstojným miestom aj pre stretnutia diplomatov.

O možnostiach riešenia vysokej nezamestnanosti sa prezident v tento deň rozprával aj s predstaviteľmi a občanmi Rožňavy. Upozornil, že je potrebné sústredené úsilie v spolupráci s vládou, že sa netreba báť začať podnikať a že je potrebné systematicky uvažovať o tom, ako do oblasti pritiahnuť malých a stredných podnikateľov. V tejto súvislosti pripomenul aj nedostatočné využitie prírodných krás a kultúrnych pamiatok regiónu.

Dňa 25. septembra 2015 vzdal česť našej obci prezident Slovenskej republiky pán Andrej Kiska, keď k nám zavítal. Bolo to po prvý krát, čo  Obec Betliar oficiálne navštívila úradujúca hlava štátu, ak nerátame stretnutie hláv štátov Slovenskej republiky a Maďarskej republiky Michala Kováča a Árpáda Göncza v kaštieli Betliar v júni 1995.

Vážení spoluobčania, chcem vám touto cestou srdečne poďakovať za veľkú a aktívnu účasť, ktorou ste vytvorili dôstojný rámec návštevy prezidenta našej republiky.

Fotografie z krátkeho pobytu pána prezidenta u nás nájdete na webovej stránke obce www.obecbetliar.sk vo fotogalérii.

Ľubomír Zatroch, starosta