20. ročník Jazdy sv. Huberta v Betliari

Už tradičná oslava poľovníctva, lesníctva, honu a najmä jazdectva, v podobe tzv. Jazdy sv. Huberta, sa uskutočnila dňa 10. októbra 2015 v sobotu, na svätej zemi grófstva betliarskeho. Aj kvôli nepriaznivému piatkovému počasiu v sobotu pricestovalo a pricválalo pomenej jazdcov než obvykle, avšak našťastie sa nad Betliarom postupom času rozjasnilo, a jubilejná 20-ta jazda sv. Huberta sa mohla začať.

jazda_2015Dokopy pätnásť jazdcov, spolu s líškou, ktorú stvárňoval Adam Krajči na koni Nefrid, a mastrom, ktorého po prvý krát v histórii predstavovala žena, Eva Wahleová na koni Rabdan, sa po slávnostnom nástupe na majeri pobralo na sprievod obcou. V sprievode sa okrem jazdcov už tradične na znak oslavy poľovníctva prešli obcou taktiež sokoliari, lesničiari spolu so psami, a sprievod zakončoval tak ako po iné roky zastrelený jeleň na koči.

Úvodný ceremoniál konaný pred kaštieľom otvoril za zvuku trúbky spustením vlajky moderátor Hubertovej jazdy, Štefan Gerža. Po slávnostnom príhovore starostu obce Betliar, Ing. Ľubomíra Zatrocha, prebiehala slávnostná dekorácia – upínanie zelených stužiekjazda_2015 na odev jazdca, tzv. kokárd, ktoré vykonali za pomoci dievčat v ľudových krojoch starosta obce Ing. Ľubomír Zatroch a riaditeľ lesného závodu Rožňava, Ing. Štefan Zubriczký. Po symbolickom prípitku a občerstvení boli jazdci oboznámení s regulami reglementu Hubertovej Jazdy, ktoré im predpisovali humorne ladené pravidlá, ktoré rozosmiali nejedného diváka.

Jazdci sa po skončení ceremoniálu odobrali do betliarskeho parku, v ktorom na nich čakalo  množstvo umelých ale aj prírodných prekážok. Zatiaľ čo sa pasovali s namáhavou úlohou symbolicky chytiť líšku, bol za kaštieľom pre divákov pripravený program. Ten zahŕňal vystúpenie sokoliarov a akrobatické vystúpenie detí na neosedlaných koňoch – tzv. voltýž, ktorá zožala zaslúžený úspech. Po prestávke sa z futbalového ihriska jazdci vybrali cez oboru na rýchlostnú skúšku, ktorá sa konala tradične na lúke pri betliarskom cintoríne.

Za kaštieľom už na účastníkov jazdy sv. Huberta čakal dav divákov. V programe totiž jazda_2015nasledovalo hallali – hľadanie líščieho chvosta po areáli a súťaž v parkúrovom skákaní minimax. Záver dňa patril tzv. poslednému súdu, ktorému v kultúrnom dome predsedal Tomáš Javorský. Súd prijal do jazdeckého cechu nováčikov, no i potrestal tých, ktorí sa previnili voči reguliam reglementu. Takto sa zdržiavaním húfu, stratením klobúka či predbehnutím mastra museli jazdci podrobiť symbolickým trestom. Víťazi jednotlivých kategórií si prevzali poháre a všetkým zúčastnením jazdcom boli odovzdané upomienkové predmety.

Dvadsiata jazda sv. Huberta tak bola dôkazom, že aj napriek menšijazda_2015emu počtu zúčastnených jazdcov sa tradíciu oplatí dodržiavať. Celým dňom sa niesla príjemná atmosféra, ktorá prilákala množstvo divákov, milovníkov koní no i návštevníkov, ktorí mali možnosť svoj vzťah ku koňom aj vďaka Hubertovej jazde v sebe objaviť.

Výsledky Jazdy sv. Huberta 2015 v Betliari – víťazi jednotlivých kategórií:

1. Rýchlostná skúška koní – ženy: Monika Imreová na koni Katy, Prešov
  2. Rýchlostná skúška koní – muži: Róbert Bendík na koni Aram, Kobeliarovo
  3. Parkúrové skákanie – minimax: Andrea Valentová na koni Kintšer, Ždaňa
  4. Najlepšie ustrojený jazdec: Eva Wahleová na koni Rabdan, Ružomberok
  5. Hľadanie líščieho chvosta – celkový víťaz pretekov: Zuzana Bendíková na koni Taro, Kobeliarovo

Veronika Jánošíková