Dobrovoľný hasiči dostali novú zásahovú techniku

V neKaliňákdeľu 4. októbra 2015 bola naša obec poctená významnou návštevou, keď  podpredseda vlády a minister vnútra Slovenskej Republiky Róbert Kaliňák prišiel slávnostne odovzdať Dobrovoľnému hasičskému zboru v Betliari hasičské vozidlo Iveco Daily s prívesom. Dobrovoľní hasiči tak po dlhých rokoch dostali do užívania modernú zásahovú techniku vrátane protipovodňového balíka prvej pomoci.

Dobrovoľný hasičský zbor v Betliari patrí, vzhľadom k rozsahu požiarovosti v katastri obce, k najaktívnejším a najviac vyťaženým dobrovoľným zborom v regióne. K doterajšej,  prevažne zastaranej zásahovej technike tak pribudlo zboru nové vozidlo IVECO DAILY s protipovodňovým prívesom. Tento dar im osobne priviezol a odovzdal podpredseda vládyKaliňák a minister vnútra SR Róbert Kaliňák spoločne s prezidentom Hasičského a záchranného zboru  SR  generálom Alexandrom Nejedlým, prezidentom Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR Ladislavom Pethöm, generálnym sekretárom Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR Vendelínom Horvátom, riaditeľom Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Rožňave Ing. Jánom Ergim, predsedom Okresného výboru Dobrovoľnej požiarnej ochrany v Rožňave  Mariánom Kapustom a riaditeľom Okresného výboru Dobrovoľnej požiarnej ochrany v Rožňave Mgr. Michalom Terraiom.

Po zastavení vozidla a vystúpení ministra vnútra z vozidla veliteľ hasičskej jednotky Vladimír Tompoš zavelil jednotke a podal hlásenie ministrovi. Vzácnych hostí na verejnom priestranstve pred obecným úradom, za prítomnosti hojného počtu občanov, slávnostne privítal starosta obce Ľubomír Zatroch. Minister vnútra Róbert Kaliňák vo svojom príhovore Kaliňákvyzdvihol činnosť hasičského zboru a jeho príkladnú spoluprácu s obcou. Predstavil nový prírastok do vozidlového parku a následne pred nastúpenou jednotkou odovzdal kľúče veliteľovi dobrovoľného hasičského zboru Vladimírovi Tompošovi. Tak ako je zvykom, na rad prišlo aj šampanské. Aby nové prvozásahové vozidlo  fungovalo bez porúch, dôkladne ho pokropil nielen minister, ale aj starosta a veliteľ hasičov. Ako nám povedal minister vnútra: „Auto bez vozíka bude slúžiť najmä na malé požiare rodinných domov, technické výjazdy, ale aj mladým na súťaže. Spolu s prívesným vozíkom tvoria predovšetkým protipovodňový komplet s čerpacou kapacitou takmer 5000 litrov za minútu. Čo je už veľmi  efektívna kapacita priKaliňák povodniach“. Uviedol, že prívesný vozík je financovaný z fondov Európskej únie a vozidlo bolo kúpené z usporených prostriedkov vďaka reforme ESO. Protipovodňový balík prvej pomoci je určený pre mestá a obce a skladá sa z kalového čerpadla, generátora elektrickej energie, prenosného osvetlenia, povodňových bariér, elektrického kalového čerpadla, plávajúceho čerpadla, setu náradia a prívesu. Novú techniku ochotne odprezentoval za veľkého záujmu nielen skúsených hasičov, ale aj mladých a veľmi zvedavých hasičských nádejí.

KaliňákNasledovalo stretnutie s poslancami OZ a členmi DHZ Betliar v zasadačke obecného úradu. Dobrovoľní hasiči sa autu potešili, vyjadrili poďakovanie a veria, že im tento dar pomôže skvalitniť ich náročnú a zodpovednú prácu pri zachraňovaní života a majetku občanov. Pred odchodom delegácie sa ešte minister vnútra stretol s občanmi na rozhovoroch.

Dobrovoľný hasičský zbor v Betliari pôsobí už 131 rokov. Založil ho už v roku 1884 gróf Manó Andrássy, vlastník veľkej časti pozemkov betliarskeho chotára, okolitých lesov, baní, priemyselných objektov, kaštieľa, majera a iných nehnuteľností, keď využil odhodlanosť občanov organizovane a účinnejšie čeliť požiarom a iným živelným pohromám. Prvý máj 1884 je pamätným dňom požiarnej ochrany, je dňom založenia miestneho dobrovoľného hasičského spolku. Bol to prvý dedinský hasičský zbor na území Rožňavského okresu.

Nedeľa 4. októbra 2015 sa tak zapíše do dejín nášho Dobrovoľného hasičského zboru ako nová významná udalosť. Nová hasičská technika je už bezpečne zaparkovaná v priestoroch požiarnej zbrojnice. My však dúfame, že výjazdov našich hasičov k zásahom bude čo najmenej.

Ľubomír Zatroch