Rovno na obsah Rovno na menu
Menu
Vyhledávání
Obec Betliar
Betliar oficiálne stránky obce

Vážení návštevníci, vítame Vás na oficiálnej internetovej stránke našej obce. Našim cieľom je, aby ste mali čo najviac informácií o obci Betliar, ktorá patrí medzi strediská cestovného ruchu medzinárodného významu. 

Oslavy 100. výročia založenia Štátnej ľudovej školy v Betliari

18. novembra 2011 si obec Betliar pripomenula a oslávila 100. výročie založenia Štátnej ľudovej školy v Betliari

100. výročia založenia Štátnej ľudovej školy v Betliari100. výročia založenia Štátnej ľudovej školy v Betliari


18. novembra 2011 si obec Betliar pripomenula a oslávila 100. výročie založenia Štátnej ľudovej školy v Betliari. Oslavy sa niesli v slávnostnej atmosfére a zúčastnilo sa ich takmer 60 pozvaných hostí. Osláv sa zúčastnili súčasní i bývalí učitelia a zamestnanci školy, ktorí na škole v minulosti pôsobili. Pozvanie prijali aj zástupcovia okresných školských inštitúcií, zástupca rímsko-katolíckej cirkvi, riaditeľ Základnej školy v Gemerskej Polome i ďalší. Pri tejto príležitosti bola odhalená aj pamätná tabuľa na budove školy.

Všetci si so záujmom prezreli výstavu a prezentáciu zo života školy počas jej storočnej histórie. Oslavy boli príležitosťou poďakovať sa a oceniť ľudí, ktorí v minulosti prispeli k rozvoju školy a tiež v súčasnosti jej pomáhajú k napredovaniu. Ocenenie - Pamätný list prijali:

TaškaJán Ondrej, Judita Samseliová, Helena Chnapková, Mgr. Iveta Šimonová, Tibor Scholz, Mária Ročiaková, Janka Kúkelová, Margita Bradovková, Mária Cirbusová, Marta Fórišová, Milan Kolesár, Otto Nagy, Mgr. Marta Urbanová, Anna Katreniaková, Kristína Pavlíková, Helena Sústriková, Emília Kušnierová, Ružena Spišiaková, Anna Szabadová, Slávka Gecelovská, Mgr. Marianna Končeková, Šarlota Lakatošová, JUDr. Mgr. Štefan Magut PhD., ThDr. Jerguš Olejár, Mgr. Ľudmila Farkašovská, Milena Kučmášová, Alena Kraková, Eva Géciová, Gabriela Kukurová, Alena Oprondeková, Irena Palková, Zuzana Dovcová, Gertrúda Jergová, Oľga Fabíniová, Oľga Silardiová, Gizela Zatrochová, Gizela Schlosárová, Tatiana Szászová, Mária Petergáčová, Tatiana Kúkelová, Mgr. Jana Krivušová, PaeDr. Juraj Matejsko, Mgr. Miloš Simon ako aj poslanci OZ Betliar a pracovníci Obecného úradu v Betliari.

Riaditeľka Základnej školy v Betliari Mgr. Ľudmila Farkašovská vo svojom slávnostnom príhovore vyjadrila presvedčenie, že učitelia si nevybrali svoje povolanie pre kariéru či zbohatnutie, ale preto, že im toto povolanie imponovalo. Uviedla, že učiť v súčasných podmienkach je diametrálne odlišné ako to bolo za čias ešte nedávno minulých. Dnes hľadáme spôsob, podľa ktorého sa učí ľahšie, modernejšie, aby sa žiaci naučili čo najviac, aby bolo menej zhonu, viac voľného času a potešenia z dosiahnutých úspechov. Dnes sú v školstve tí, ktorí sú verní vytrvalí a presvedčení, že to robia dobre v prospech celej spoločnosti.

TabulaPo odhalení pamätnej tabule pokračovali oslavy slávnostným prípitkom a posedením v reštauračnom zariadení, ktoré spestrili svojím vystúpením žiaci ZŠ. V slávnostnom príhovore starosta Obce Betliar Július Farkašovský oboznámil prítomných s podrobnou históriou škôl v Betliari, zhodnotil súčasné podmienky, za ktorých je prevádzkovaná málotriedna škola a načrtol perspektívu ďalšej úspešnej činnosti Základnej školy v Betliari. Konštatoval, že škola počas svojej existencie vychovala tisícky žiakov, vo svojom výchovnom procese pokračuje aj ďalej úspešne v ústrety novej storočnici. Málotriedne školy, akou je aj naša, majú svoje opodstatnenie aj v súčasnej dobe, nestrácajú na svojom význame a majú aj svoju cenu. Uviedol, že vzťah k vyučovaciemu predmetu, dôsledná prezentácia školy, úspešné zvládnutie skúšky, dobré drobné spomienky a povinnosti po rokoch, je to, čo hreje, čo dáva čaro učiteľskému povolaniu, čo pomáha zabúdať na prípadné starosti. To je to, čo nemožno prežiť v žiadnom inom povolaní. Patrí vám vaša vďaka za to, že vychovávate generácie, usilujete sa, aby kráčali s radosťou a bez stresu. Rovnako si vážime prácu aj prevádzkových pracovníkov, bez ktorých nie je možná prevádzka akejkoľvek školy. Záverom poďakoval všetkým prítomným za prácu s mládežou v oblasti výchovy a vzdelávania v ZŠ v Betliari.

Základnej škole v Betliari prajeme mnoho ďalších úspešných rokov a tešíme sa na ďalšie príjemné stretnutia.


Z histórie škôl v Betliari

Významným medzníkom pre našu obec je rok 1607 , v ktorom založila Žofia Betzová, vdova po pánovi hradu Krásna Hôrka Petrovi Andrássym v Betliari samostatnú faru, čo malo pre obec v tej dobe mimoriadny význam. Okrem farára mohla mať obec aj učiteľa. Túto možnosť miestna cirkev využila a v blízkosti kostola postavila nielen faru ale i školu.
Školská dochádza v tej dobe ešte nebola povinná. Vyučovanie viedli vzdelanejší remeselníci, kňazi a neskôr i študenti teologických škôl. Ďalší rozvoj školstva v Betliari ovplyvnili protireformačné opatrenia, náboženská neznášanlivosť, prenasledovanie evanjelikov.
O takmer 100 rokov pozdejšie už v obci boli dve školy: stará katolícka a nová evanjelická. Okrem týchto škôl bola v obci detská útulňa čiže sirotinec, ktorý v roku 1911 veľkostatok udržiaval. Zrušený bol v roku 1922.
Katolícku školu navštevovali predovšetkým deti rodičov pracujúcich na veľkostatku Andrássyovcov a jej vyučovacím jazykom bola maďarčina. V evanjelickej škole až do jej zrušenia v r. 1911 sa vyučovalo po slovensky.
Začiatkom 20. stor. obecné zastupiteľstvo našej obce rozhodlo, že obec postaví novú budovu školy pod opaterou štátu. Po dlhých úvahách bolo rozhodnuté postaviť novú školu na mieste obecnej škôlky. Chýbajúci pozemok ponúkol veľkostatok grófa Andrássyho. Správcom bol menovaný Karol Breznay, rímsko-katolícky učiteľ, druhým bol Ján Kostka evanjelický učiteľ.
V roku 1911 bola škola dokončená a hneď sa v nej začalo aj vyučovať. Mala tri triedy a učiteľský byt. Vyučovanie bolo prerušené niekoľko krát pre rôzne epidémie chrípky, osýpok, čierneho kašľa. Počas 2. svetovej vojny trval školský rok štyri mesiace, najdlhšie bola prerušená prevádzka školy v rokoch 1999 – 2001 pre pokles počtu žiakov. Vyučovanie sa znovu obnovilo v roku 90. výročia založenia školy, čiže pre 10 rokmi.


Text a foto: Ľ. Zatroch

Pozvánka

Dátum vloženia: 21. 11. 2011 8:27
Dátum poslednej aktualizácie: 21. 10. 2017 23:12

Aktuálne

Prihlásenie k odberu správ

Dostávajte informácie z nášho webu prostredníctvom SMS a e-mailov

Zvoz odpadu

Február 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5
6 7 8
9 10 11
12 13
14 15 16
17 18
19 20 21 22 23
24 25
26 27
28 29 1 2 3

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:2
DNES:106
TÝŽDEŇ:1025
CELKOM:658463

Virtuálny cintorín

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.

Kalendár zvozu odpadu 2023

SNM - Múzeum Betliar

 

kaštieľ Betliar

Tlačivá pre občanov na jednom mieste

Tlačivá pre občanov na jednom mieste