Erna Masarovičová, prvá slovenská sochárka

Erna Masarovičová (1926 - 2008) - sochárka, šperkárka a medailérka patrí medzi významné osobnosti obce Betliar

Erna MasarovičováErna Masarovičová

Erna Masarovičová, prvá slovenská sochárka

Medzi významné osobnosti obce Betliar sme v mesiaci marec 2011 zaradili Ernu Masarovičovú (1926 – 2008) – sochárku, šperkárku a medailérku, rodáčku z obce Betliar. Pri príležitosti 85. výročia jej narodenia sa v súčasnosti pracuje na vydaní jej monografie a pripravuje sa výstava jej diel, ktorá začne v júni 2011 v Múzeu mincí a medailí NBS v Kremnici. Monografia Enry Masarovičovej, prvej slovenskej sochárky bude mať rozsah 280 strán, text pripravili PhDr. Ľuba Belohradská a PhDr. Ágnes Schramm a vyjde v náklade 500 ks. Na vydaní monografie sa spoluautorsky podieľa aj dcéra umelkyne Katarína Kissoczyová, ktorá nám zaslala aj jej krátky životopis a fotografie.

DielaErna Masarovičová – sochárka, šperkárka a medailérka. Narodila sa v Betliari 12.2.1926. V rokoch 1943 – 1944 navštevovala textilný odbor na Vysokej škole umeleckého priemyslu v Budapešti. V rokoch 1946 – 1951 sa venovala štúdiu keramiky na Vyššej škole umeleckého priemyslu v Bratislave. Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave – sochársky ateliér Fraňa Štefunka, absolvovala v roku 1956. Na začiatku umeleckej dráhy tvorila drobné diela komorného až intímneho charakteru z odlievaného cínu a medeného plechu znázorňujúce civilné a zvieracie postavy. Avšak dominantným materiálom sa pre ňu stala oceľ, ktorej platy zvárala do expresívnych abstraktných kompozícií konvexných a konkávnych tvarov v kubistickom názore inšpirovaná hudbou a ľudskou figúrou.
Už v polovici 60. rokov minulého storočia patrila medzi popredné osobnosti slovenského sochárstva a stala sa zakladateľkou moderného šperku na Slovensku. Od 70. rokov sa venovala intenzívne aj tvorbe plakiet a medailí, ktoré pravidelne prezentovala na výstavách Medzinárodnej federácie umeleckého medailérstva FIDEM po celom svete (Helsinky, Lisabon, Florencia, Londýn, Budapešť, Neuchatel, Den Haag, Weimar, Paríž). Prostredníctvom jej tvorby bolo prezentované slovenské výtvarné umenie v mnohých krajinách a je zastúpené nielen v domácich muzeálnych a galerijných zbierkach ale aj v zahraničných prestížnych zberateľských inštitúciách (Paríž, Londýn, Budapešť).
Na Medzinárodnom bienále súčasnej medaily v Seixal (Portugalsko) bola v roku 2000 ocenená jej tvorba medailí a plakiet za inovatívny prístup a vysokú umeleckú hodnotu. V roku 2006 získala na 1. Bienále voľného výtvarného umenia Cenu Slovenskej výtvarnej únie za prínos do slovenskej sochárskej a medailérskej tvorby.
Zomrela 25.6.2008 v Bratislave.

Foto č. 1 Foto č. 2
Foto č.3 Foto č.4

Prvá fotografia je z Betliara, malá Erna v náručí matky, otec Alfons Masarovič stojí vľavo, vedľa neho Anton D´Agnolo, brat jeho manželky,1926 (otec Alfons Masarovič bol ekonomickým správcom majetkov grófa Andrássyho a kaštieľa v Betliari, kde rodina žila).
Na druhej fotografii je Erna Masarovičová v Betliarskom parku, cca v roku 1940. Na ďalších fotografiách prezentuje svoje diela.

Dátum vloženia: 31. 3. 2011 10:51
Dátum poslednej aktualizácie: 15. 11. 2017 23:07