Územie bývalej Gemerskej župy, kde sa nachádza aj obec Betliar, vďaka dobrým prírodným a klimatickým podmienkam, patrí oddávna k významným a vyhľadávaným poľovným revírom. Založenie zvernice v Betliari siaha do obdobia grófskeho panstva Andrássyovcov. V roku 1710 dali postaviť poľovnícky zámok, v ktorom sústreďovali ulovené trofeje. Do svojho panstva pozývali na poľovačky aj ostatných feudálov. Cielený chov poľovnej zveri a vytvorenie obory pre jeleniu zver, ktorú priviezli zo Zemplína v počte 16 ks, založil v roku 1885 gróf Emanuel Andrássy. O dva roky neskôr začali chovať aj danieliu zver. Z počtu 20 ks sa rozmnožila na takmer 300.
Novodobá história zvernice sa datuje od roku 1967, keď bol v katastri obce zriadený zverník pre chov danielej a muflonej zveri. Zvernica sa rozkladá pod Volovcom v betliarskej a čučmianskej doline. Jej hlavným cieľom bolo dosiahnuť intenzívny chov a lov kvalitnej trofejovej zveri. Ich množstvo sa pohybovalo v rozmedzí 400 ks danielov, 100 srnčej a 50 ks muflónej zveri. Na rozlohe 107 ha bola v roku 1982 v Dubníkoch zriadená diviačia obôrka s normovaným stavom 50 ks, tá však bola po 16 rokoch zrušená. Betliarska zvernica je výnimočná tým, že má takmer všetky druhy poľovnej zveri, nevynímajúc chránené druhy - rysa a vlka, ktorí dokážu najmä na danielej a srnčej zveri napáchať veľké škody.
Dnes je zverník v rozsiahlej rekonštrukcii - po rozhodnutí generálneho riaditeľstva š.p. Lesy SR Banská Bystrica a Odštepného závodu v Rožňave v roku 2004 o radikálnej prestavbe zvernice. Projektovým zámerom je nahradiť nerentabilný chov danielej zveri intenzívnym chovom jeleňov s vysokou bodovou hodnotou trofejí. Tento najväčší poľovnícky projekt na Slovensku začal postupným odchytom 60 kusov karpatského jeleňa zo severovýchodného Slovenska a polianskeho jeleňa z Chránenej poľovnej oblasti Poľana. Cielené kríženie týchto dvoch najkvalitnejších populácií jelenej zveri na Slovensku by mal vo zverníku Betliar pri Rožňave zabezpečiť každoročnú produkciu zlatých jeleních trofejí. Po ukončení tohto ojedinelého projektu bude v betliarskom zverníku žiť 150 kusov jelenej zveri - 70 jeleňov, 50 jeleníc a 30 jelenčiat.
Zverník Betliar je najväčším zariadením tohto druhu, ktorý bol na území Slovenska vybudovaný a zrekonštruovaný za posledných tridsať rokov. Jeho celková rozloha je takmer 1 700 hektárov, prevažne v katastrálnom území obce Betliar, má členitý terén s nadmorskou výškou od 400 do 1 100 metrov nad morom, ohraničený je 30 kilometrami oplotenia. Na území zverníka je 28 kilometrov poľovníckych chodníkov, štyri poľovnícke chaty, 23 krytých posedov, 23 krmovísk, 33 solísk, tri odchytové zariadenia, ihličnaté i listnaté porasty, vodná plocha, lúky a políčka. Súčasťou zverníka je aj deväťhektárová aklimatizačná časť pre privezenú zver. Ten, kto má možnosť byť návštevníkom tohto zariadenia si natrvalo uchová pohľad na stádo voľne sa pasúcej zveri na lesných lúkach.
V októbri 2007 sa na Lesnej správe v Betliari uskutočnili oslavy 40. výročia založenia zvernice Betliar. Súčasťou osláv dňa 26.10.2007 bolo slávnostné odhalenie plastiky medveďa a muflóna pred Lesnou správou a odborný seminár, na ktorom bolo pokrstené DVD o Zvernici Betliar od autora Zdena Vlacha. Súčasťou DVD je i poďakovanie zakladateľom a prvým pracovníkom zvernice: Ing. A.Mauritzovi, Ing. J.Turovčíkovi, Ing. M.Bočkorovi, Ing. J.Baníkovi, Ing. Z.Trnečkovi, M.Pitkovi, J.Mrukovi, F.Zanvitovi, O.Fehérovi, O.Tengelymu, J.Mrenicovi a Ing. J.Kupčovi.
Koncom novembra 1906 zorganizoval v Betliari gróf Gejza Andrássy na počesť pruského kniežaťa Henricha poľovačku na medvede. Slávny sochár Alojz Stróbl (1854 – 1926, rodák z Kráľovej Lehoty pri Liptovskom Mikuláši) poprosil vplyvné arciknieža, aby zariadil jeho účasť na poľovačke, nie však ako lovca, ale chcel si získať sadrový odliatok uloveného obra. Medveďa skolil gróf Móric Esterházy. V ateliéri v Budapešti potom vytvoril Stróbl súsošie Muflón v labách medveďa. Tieto zvery v Európe nikde spolu nežili, iba v betliarskej zvernici, na čo bol gróf patrične hrdý. Dielo vystavili na Svetovej poľovníckej výstave v r. 1910, potom sa stalo ozdobou betliarskeho parku. Nevedno ako sa potom dostalo do parku kaštieľa v Topoľčiankach. Dielo bolo v roku 1991 poškodené vandalmi. Lesy SR ho dali zrekonštruovať a vyhotoviť kópiu. Slávnostné odhalenie zrekonštruovanej sochy bolo 17.5.2007 v Topoľčiankach a v Betliari bola 26.10.2007 pre budovou Lesnej správy slávnostne odhalená plastika tejto sochy.
Zdroj: Betliarske noviny č. 10/2007