Zverejnenie miery vytriedenia komunálnych odpadov za rok 2020

odpady

Obec Betliar zverejňuje podľa zákona o odpadoch č. 79/2015 Z. z. mieru separácie odpadov za rok 2020

Úroveň triedenia v roku 2020

Slovenská republika od júna 2016 zaviedla do praxe rozšírenú zodpovednosť výrobcov za výrobky balené v papierových, plastových, sklenených či kovových obaloch alebo neobalové výrobky z týchto materiálov, ako sú napr. časopisy, plastový nábytok, okenné sklo. Nový systém má za cieľ zvýšiť triedenie odpadu, ako aj premietnuť náklady za odpad do ceny výrobkov a motivovať výrobcov ekologickejšiemu riešeniu obalov. Náklady na triedenie týchto druhov obalov tak nesú v plnej miere výrobcovia.

Obce ostali zodpovedné za zmesový komunálny odpad a bioodpad. Zníženie skládkovania a vyššia miera triedenia je preto aj v záujme našej obce.

Poplatok za uloženie odpadu na skládku odpadov sa určuje podľa miery separácie každoročne do 28. februára.

Úroveň vytriedenia komunálnych odpadov v obci Betliar za kalendárny rok 2020 je:

16,46 %, pričom v roku 2019 to bolo 15,77 %.  Ide teda o mierne zlepšenie.

Sadzba poplatku pre rok 2021 za uloženie zmesového komunálneho odpadu (20 03 01) a objemového odpadu (20 03 07) na skládku odpadov v euro/t (platná od 01.03.2021 – 28.02.2022) je : 30.- eur (doteraz 24.- eur).

Touto cestou sa chcem poďakovať všetkým zodpovedným a uvedomelým občanom obce za to, že zodpovedne pristupujú k nakladaniu s odpadom a viac separujú.

Verím, že aj naďalej bude  pokračovať pozitívny trend v separovaní a miera separácie rásť.

Úroveň vytriedenia komunálnych odpadov v obci Betliar za rok 2020

Viac podkladov ...TU...