Úskalia vykurovacieho obdobia 2020

kominy

Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Rožňave v súlade so zákonom č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi upozorňuje na úskalia nového vykurovacieho obdobia

Úskalia vykurovacieho obdobia

Každý rok „vďaka“ technickým nedostatkom alebo nedbalosti občanov dochádza k niekoľkým stovkám požiarov spôsobených tepelnými spotrebičmi, určenými na vykurovanie, varenie či ohrev teplej vody, dymovodmi alebo komínovými telesami. Požiare spôsobené tepelnými spotrebičmi tvoria zhruba 3,5% z celkového počtu požiarov za rok, spolu s požiarmi zapríčinenými komínmi sa jedná o podiel cca 5%. Hoci z hľadiska celkových štatistík sa nejedná o veľký podiel, nemôžeme tieto čísla podceňovať.

Najčastejšími príčinami vzniku požiarov od vykurovacích telies sú technické nedostatky komínov a dymovodov, nesprávna obsluha vykurovacieho telesa,  nesprávna inštalácia a nevhodná konštrukcia telesa komína, horľavé látky v blízkosti vykurovacieho,  nesprávna  manipulácia s popolom,  technická porucha  - neutesnené špáry v komíne, zanedbanie bezpečnostných predpisov,  nesprávna údržba vykurovacích telies, dymovodov a komínov.

Uvedenú problematiku rieši vyhláška MV SR č. 401/2007 Z.z., ktorou sa ustanovujú technické podmienky a požiadavky protipožiarnej bezpečnosti pri inštalácii a prevádzkovaní palivových spotrebičov...) podľa ktorej komíny a dymovody sa udržiavajú v takom stavebno-technickom stave, aby pripojením tepelných spotrebičov bola zabezpečená protipožiarna bezpečnosť počas celej ich prevádzky.

Viac sa dozviete v príspevku ORHaZZ Rožňava

Uskalia_vykurovacieho_obdobia_2018_-_clanok.pdf