Obec Betliar
Betliar oficiálne stránky obce

Vážení návštevníci, vítame Vás na oficiálnej internetovej stránke našej obce. Našim cieľom je, aby ste mali čo najviac informácií o obci Betliar, ktorá patrí medzi strediská cestovného ruchu medzinárodného významu. 

Projekt Tašíkovo - Rozprávkový košický kraj

V Betliarskom kaštieli vyhlásili Tašíkovo - rozprávkové kráľovstvo Košického kraja a pokrstili knižku rozprávok

Rozprávkový košický krajProjekt Tašíkovo PROJEKT TAŠÍKOVO - ROZPRÁVKOVÝ KOŠICKÝ KRAJ

V betliarskom kaštieli v stredu 5.12.2012 popoludní vyhlásili Tašíkovo – rozprávkové kráľovstvo Košického kraja. Dňom vyhlásenia Tašíkova sa zároveň ustanovilo prvé kráľovské územie Gemersko-abovské panstvo. Tašíkovo je fiktívne kráľovstvo, štátny útvar, ktorý kopíruje územie a historické územné celky Košického kraja.

Ide o pilotný projekt Košického samosprávneho kraja, Agentúry na podporu regionálneho rozvoja a Gemerského osvetového strediska v Rožňave, ktorý je spolufinancovaný Európskou úniou z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Zameraný je na zmapovanie potenciálu pre cestovný ruch a na zachytávanie tradovaných príbehov, povestí a legiend viažúcich sa k významným pamiatkam. Výstupmi projektu sú koncepcia, produktový manuál, propagačné materiály, internetový portál, informačné podujatia. Projekt je prioritne určený deťom, ukončí sa v novembri 2013. Spája realitu s rozprávkovým svetom prostredníctvom príbehov a motivuje najmenších obyvateľov kraja a ich rodičov k spoznávaniu regiónu a objavovaniu jeho zaujímavostí. Projekt dopĺňa program Terra Incognita – Krajina nespoznaná, ktorým sa regionálna samospráva pripojila k Európskemu hlavnému mestu kultúry Košice 2013. Popri Gemerskom osvetovom stredisku je do realizácie zapojené aj Bábkové divadlo Košice a Kultúrne centrum údolia Bodvy a Rudohoria v Moldave nad Bodvou, samosprávy obcí, regionálne združenia, miestni podnikatelia a aktéri v cestovnom ruchu, ktorí majú záujem o spoluprácu na projekte.

TasiCieľové (kráľovské) miesta projektu sú Medzev, Turňa nad Bodvou, Dvorníky - Včeláre, Hrhov, Jablonov nad Turňou, Hrušov, Krásnohorské Podhradie, Betliar, Vlachovo a Slavošovce. Sú to lokality (obce), kde sa zmapuje potenciál pre cestovný ruch (služby cestovného ruchu, doplnkové služby, príroda, história, kultúra a pod.), ale hlavne kde zachytávame tradované príbehy, povesti, legendy viažúce sa k nejakej významnej pamiatke, atrakcii alebo prírodnému útvaru v danej obci. Tieto legendy sú spracované do rozprávky, ktorá je hlavnou spojivkou medzi dieťaťom a konkrétnym miestom.

Hlavným hrdinom príbehov i celého rozprávkového panstva je zatúlaný jazvečík, ktorý nájde svojho vzdialeného príbuzného psa Tascherla, a tak objaví svoj grófsky pôvod. Putuje po regióne a prostredníctvom miestnych legiend objavuje zaujímavé miesta. Inšpiráciou pre psíka Tašiho je skutočný pes grófa Dionýza Andrássyho a jeho manželky Františky. Rozprávkový kraj má knižku rozprávok na motívy tradovaných príbehov a povestí z uvedených obcí a miest. Jej názov je Malý gróf Taši. Autorkami textov sú Daniela Hroncová – Faklová a Ľubica Škrinárová, ilustrácie vytvoril Róbert Šandor. Krst tejto knižky sa uskutočnil práve na tomto podujatí v Betliari.

Text a foto: Ľubomír Zatroch

Erbova listina

 

 

 

Fotogaléria z podujatia:

Viac o projekte sa dozviete ...TU...

Rozprávka "Z Vlachova do Betliara"
    

Dátum vloženia: 7. 12. 2012 11:25
Dátum poslednej aktualizácie: 14. 7. 2017 23:36
Autor:

Aktuálne

Prihlásenie k odberu správ

Dostávajte informácie z nášho webu prostredníctvom e-mailov

Anketa

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:1
DNES:70
TÝŽDEŇ:949
CELKOM:541029

Partneri obce

NaturPack - partner obceNebezpečné kozmetické výrobky na trhuOpatrenia - vírus COVID-19

Virtuálny cintorín

mapa cintorína

Reklama

Ubytovanie Slovenský kras

Mobilná aplikácia

logo

Sledujte informácie z nášho webu na svojich inteligentných telefónoch. Využívajte našu novú mobilnú aplikáciu - V OBRAZE.

Kalendár zvozu odpadu 2022

SNM - Múzeum Betliar

 

kaštieľ Betliar

Tlačivá pre občanov na jednom mieste

Tlačivá pre občanov na jednom mieste

MUNIPOLIS obecný post

obecný post