Obec Betliar
Betliar oficiálne stránky obce

Vážení návštevníci, vítame Vás na oficiálnej internetovej stránke našej obce. Našim cieľom je, aby ste mali čo najviac informácií o obci Betliar, ktorá patrí medzi strediská cestovného ruchu medzinárodného významu. 

Likvidácia inváznych druhov rastlín

Výzva Štátnej ochrany prírody SR - Správy národného parku Slovenský kras v Brzotíne

Likvidácia inváznych druhov rastlínSOPSR

Invázne druhy rastlín z pozemkov sú povinní odstraňovať
ich vlastníci alebo nájomcovia

Invázne rastliny sú nepôvodné druhy, ktoré na Slovensku prirodzene nerástli, ale boli z akéhokoľvek dôvodu do našej republiky dovezené, boli tu pestované a úmyselne alebo neúmyselne sú v krajine rozširované. Plochy, ktoré tieto rastliny zaberajú, sa neustále rozširujú a vytláčajú pôvodné, tu rastúce druhy. Za posledné roky došlo k masívnemu sa rozšíreniu zlatobyle na území okresu Rožňava. Najhoršia situácia je v okolí mesta Rožňava, v okolí vodných tokov Slaná, Čremošná, Štítnik, ktoré sa začiatkom augusta premenia na pohľad možno pekne žlto zakvitnutú krajinu, ktorá nám však v plnej miere ukáže svoje negatíva. Tieto rastliny sa začínajú šíriť aj na planinách Slovenského krasu.

Invázne rastliny sú problémom so širokým dopadom, preto je nevyhnutné okrem neustáleho posilňovania prevencie zabezpečovať aj radikálne manažmentové opatrenia, ktoré sú podložené legislatívnymi predpismi. Na Slovensku potrebnú legislatívu vytvára zákon MŽP SR č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny, ktorý umožňuje zabezpečovanie ochrany prirodzeného druhového zloženia ekosystémov podľa § 7. Podľa tohto zákona je vlastník (nájomca) pozemku povinný odstraňovať invázne druhy zo svojho pozemku. Obvodný úrad životného prostredia môže vlastníkovi (nájomcovi) pozemku v prípade, ak je známy pôvodca šírenia, nariadiť vykonať opatrenia na odstránenie inváznych druhov. Zoznam inváznych druhov, je uvedený vo Vyhláške MŽP SR č. 24 z roku 2003 v prílohe č. 2. Sú to:

Ambrosia artemisiifolia - ambrózia palinolistá
Fallopia (syn. Reynoutria) - pohánkovec
Heracleum mantegazzianum - boľševník obrovský
Impatiens glandulifera - netýkavka žliazkatá
Solidago canadensis - zlatobyľ kanadská
Solidago gigantea - zlatobyľ obrovská

Situácia v šírení inváznych rastlín je vážna, preto chceme aj týmto listom upriamiť Vašu pozornosť na túto problematiku. Najviac rozšíreným druhom je žlto kvitnúca zlatobyľ. V rámci vykonávania údržby pozemkov (rôzne typy nevyužívaných plôch, okolie ciest) v obci je potrebné tieto rastliny odstraňovať. Bolo by vhodné aktívne zapojenie dlhodobo nezamestnaných v rámci „aktivačných prác“. Najjednoduchším spôsobom odstraňovania je mechanické (ostrihať alebo orezať súkvetia, prípadne kosiť plochy s rastlinami pred rozkvitnutím). Mechanickým ničením pred rozkvitnutím sa zabráni tvorbe kvetov, súkvetí, plodov a semien. Pracovníkom je potrebné vysvetliť, že tieto rastliny nie sú chránené, a keď aj možno vizuálne pôsobia dobre, je potrebné ich likvidovať ešte teraz v auguste pred odkvitnutím. Vytvorenú biomasu je následne z pozemkov nevyhnutné odstraňovať, prípadne zničiť spálením, pretože pri jej zotrvaní na ploche dochádza k nežiaducim chemickým procesom, ale tiež k ďalšej ruderalizácii pozemku. Pri dlhodobejšom zotrvaní biomasy na ploche pozemku nie je možné vylúčiť ani možnosť ich ďalšieho rozmnoženia a následného šírenia na nové plochy.
V prípade záujmu sú pracovníci Správy národného parku Slovenský kras v Brzotíne ochotní Vám túto problematiku vysvetliť aj osobne.

Brzotín, 2.8.2013
                                                                                                                   Ing. Ján Kilík,
                                                                                                            poverený riaditeľ správy

Viac informácií o odstraňovaní inváznych rastlín - na Úradnej tabule obce ...TU...

Viac o inváznych druhoch rastlín sa dozviete na stránkach ŠOP SR ...TU...


 

Dátum vloženia: 5. 8. 2013 9:02
Dátum poslednej aktualizácie: 16. 11. 2017 23:07
Autor:

Aktuálne

Anketa

Hlásenie rozhlasom (26%)
Facebook (13%)
Webové stránky (15%)
Úradná tabuľa (12%)
Betliarske noviny (20%)
Od známych (14%)
Už ste hlasoval(a).

Návštevnosť

Návštevnosť:

ON LINE: 1
DNES: 130
TÝŽDEŇ: 306
CELKOM: 450379

Partneri obce

NaturPack - partner obceNebezpečné kozmetické výrobky na trhuOpatrenia - vírus COVID-19

Virtuálny cintorín

mapa cintorína

Reklama

Ubytovanie Slovenský kras

Mobilná aplikácia

logo

Sledujte informácie z nášho webu na svojich inteligentných telefónoch. Využívajte našu novú mobilnú aplikáciu - V OBRAZE.

Kalendár zvozu odpadu 2020

COVID INFO

 

Covid 19

Tlačivá pre občanov na jednom mieste

Tlačivá pre občanov na jednom mieste