Betliar z pohľadu Štatistického úradu SR

Vybrané výsledky sčítania obyvateľov, domov a bytov 2011. V Betliari poklesol počet obyvateľov o 8 %

SČÍTANIA OBYVATEĽOV

VYBRANÉ VÝSLEDKY SČÍTANIA OBYVATEĽOV,
DOMOV A BYTOV 2011

Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2011 sa vykonalo na celom území Slovenskej republiky k 21. máju 2011. Rozhodujúcim okamihom sčítania bola polnoc z piatka 20. mája 2011 na sobotu 21. mája 2011. Údaje aktuálne k tomuto dátumu sa zisťovali metódou samosčítania, to znamená, že do sčítacích formulárov ich zapisovali sami obyvatelia. Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2011 (SODB 2011) bolo súčasťou celosvetového programu populačných a bytových cenzov, ktorý v spolupráci s Eurostatom koordinovala OSN.

Štatistický úrad SR zverejnil v roku 2012 na stránke úradu vybrané výsledky sčítania. K 21. máju 2011, teda ku dňu sčítania, mala obec Betliar 931 trvalo bývajúcich obyvateľov. Oproti predošlému sčítaniu v roku 2001, keď mala obec 1 012 obyvateľov, je to pokles o 8 %.

Aké je oficiálne národnostné zloženie našej obce? Z údajov vyplýva, že najviac obyvateľov 816 (t.j. 87,65 %) sa prihlásilo k slovenskej národnosti. K maďarskej národnosti sa prihlásilo 13 obyvateľov, k rómskej 4, ukrajinskej 3, českej 4 a nemeckej 4. Štatistickému úradu sa nepodarilo zistiť národnosť až v 87 prípadoch.

Z pohľadu vierovyznania je obec Betliar na tom nasledovne. Najviac ľudí v Betliari je evanjelického vyznania s počtom veriacich 308, nasleduje Rímskokatolícka cirkev s 246 veriacimi a tretiu skupinu tvoria občania bez vyznania s počtom 243. Ďalej sú to Náboženská spoločnosť Jehovovi svedkovia s počtom veriacich 13, Gréckokatolícka cirkev 7, Pravoslávna cirkev 1, Cirkev adventistov siedmeho dňa 1, Bratská jednota baptistov 1, Evanjelická cirkev metodistická 1 a vierovyznanie sa nepodarilo zistiť v 100 prípadoch.

Ďalšie údaje a porovnania uvádzame v nasledovných tabuľkách:

Tab. č. 1
Vybrané výsledky zo sčítania v rokoch 1991, 2001 a 2011 v obci Betliar
Výběr

Tab. č. 2
Trvalo bývajúce obyvateľstvo obce Betliar podľa vekových skupín
Vekové skupiny

Zdroj: