Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

Náhodný výber z galérie

Mobilná aplikácia

logo

Google play

App store

Anketa

Odkiaľ čerpáte informácie o dianí v obci?

Celkom hlasov:
1777
Hlasovanie začalo:
11. 6. 2015
Hlasovanie končí:
neobmedzené

Hlasujte kliknutím na jednu z možností

Návštevnosť

Návštevnosť:

ON LINE: 1
DNES: 17
TÝŽDEŇ: 694
CELKOM: 195573

Navigácia

Obsah

Pripomenuli sme si 70. výročie Oslobodenia obce Betliar

Typ: ostatné
Pri príležitosti 70. výročia Oslobodenia obce Betliar od fašizmu bol k pamätnej tabuli na budove obecného úradu položený pamätný venček.

70. výročie Oslobodenia obce Betliar 23.1.1945

 

70. výročie Oslobodenia obce Betliar 23.1.1945


Pri príležitosti 70. výročia Oslobodenia obce Betliar od fašizmu pripravili žiaci Základnej školy v Betliari dňa 23. januára 2015 pásmo básní a piesní, ktoré bolo odvysielané v miestnom rozhlase. V relácii odznel aj spomienkový text na udalosti v Betliari pripravený Alexandrom Madudom, ktorý pripomenul hlavné udalosti odohrávajúce sa v našej obci pre 70-timi rokmi. Pred odvysielaním rozhlasovej relácie položil starosta obce Ľubomír Zatroch k pamätnej tabuli na budove obecného úradu za prítomnosti žiakov a riaditeľky Základnej školy v Betliari Ľudmily Farkašovskej  pamätný venček, ako vyjadrenie vďaky našim osloboditeľom.
Touto spomienkou sme  vyjadrili našu vďačnosť všetkým živým a padlým, ktorí priniesli obeť za naše oslobodenie v boji proti nacizmu.

70r. oslobodenie 70r. oslobodenia
70r. oslobodenia 70r. oslobodenia

Spomienka na 70. výročie oslobodenia obce

Obec Betliar bola oslobodená 23. januára 1945. Nemecké vojsko, ktoré bolo v Betliari, odišlo z obce 22. januára 1945. Pri svojom odchode z obce vyhodilo do vzduchu veľký most na hlavnej ceste, ktorý slúžil dlhé roky a bol vymurovaný z kameňa. Do vzduchu vyhodili tiež menší most cez potok, pred katolíckym kostolom. Odišli nevedno kam, zastavili sa až niekde na Pohroní.
Noc po odchode Nemcov strávili občania v pivniciach. Kto mal vlastnú pivnicu, ukrýval sa v nej. Väčšina občanov však pod svojim domom pivnicu nemali. Tí sa ukrývali vo veľkej pivnici pod budovou správy kaštieľa. V pivnici mal veľkostatok uložené zemiaky. Na týchto zemiakoch ľudia ležali a spali. Noc bola kľudná, nebojovalo sa. Preto sa všetci vrátili domov.
Ráno už boli v obci rumunskí vojaci. Tí keď videli, že most na hlavnej ceste je zničený, pomohli si tak, že do potoka navozili hrubé drevá z drevoskladu. Naukladali ich vedľa seba do potoka. Potok povyše mosta bol pomerne plytký, rýchlo sa zaplnil hrubými drevami. Po nich prešli na druhú stranu potoka nielen vozy, ale aj nákladné autá. Malá skupinka ľudí pomáhala rumunským vojakom. Nemci nechali v Polome jeden mínomet. Ten začal paľbu do priestoru pri zničenom moste. Pri tom bol ťažko zranený náš občan Ján Oravec. Jeho ranená ruka mu ostala nehybnou až do konca jeho života. Paľba z mínometu poškodila aj niekoľko domov.
Hoci zima bola predtým bez snehu, napadlo ho do ďalšieho dňa tak veľa, že starosta obce musel vyzvať všetkých mužov, aby prišli s lopatami odhadzovať sneh z cesty medzi Betliarom a Polomou.
Z oslobodenia obce sa všetci občania úprimne tešili, lebo mohli opäť chodiť do Rožňavy, čo predtým za šesť rokov nebolo možné.

                                                                                                Alexander Maduda, 22.01.2015


                                                                                                    


Vytvorené: 5. 6. 2015
Posledná aktualizácia: 15. 11. 2017 23:07
Autor: